První pomoc
Mezi jednotlivými kontrolami se může vyskytnout akutní problém s Vašimi rovnátky. Zde je pár rad, jak nejčastější problémy vyřešit.
Fixní rovnátka:
- Pokud je problém malého rozsahu, zkuste si pomoci sami – použijte svoji šikovnost. Dostupné pomůcky poskytne například manikurní sada – kleštičky, nůžtičky, pinzetka atp.
- Pokud je problém většího rozsahu – vyhledejte odbornou pomoc.
- Pokud se cokoliv z aparátu uvolní a hrozí spolknutí nebo vdechnutí, je nutné volnou součástku vyjmout z úst. Dejte však pozor a postupujte opatrně, aby Vám volná část nevypadla do úst. Všechny vyjmuté součásti aparátu uschovejte a přineste s sebou na akutní kontrolu.
- Píchající drát – pokuste se jej opatrně zahnout, eventuelně použijte vosk.
- Uvolněný zámeček – v každém případě je nutné přijít co nejdříve na kontrolu. Pokud zámek zůstal pevně na oblouku a nemůže se uvolnit, je možno jej ponechat. Pokud hrozí uvolnění zámku do úst, je nutné jej opatrně vyjmout.
- Uvolněný DISTAL JET/HYRAX – pevný aparát na odsunutí stoliček/rozšíření horní čelisti. Při uvolnění je velká tendence k tomu, aby se již dosažené rozšíření vracelo. Pokud se odlomila část aparátu a hrozí spolknutí nebo vdechnutí, je lépe vyhledat odbornou pomoc. Pokud nepoškozený uvolněný aparát sedí na místě, objednejte se co nejdříve k nám na akutní návštěvu.
Snímací rovnátka:
- Nejdou-li rovnátka nasadit na zuby, zkuste pootčit šrouby 1x proti směru šipky a pokus opakujte. Když se situace nezlepší, objednejte se na akutní kontrolu.
- Pokud se na rovnátcích cokoliv ulomí, objednejte se na akutní kontrolu.
- Pokud některý z drátěných prvků tlačí na dáseň, vyjměte rovnátka z úst a zkuste jemně tlačící drátek „odpružit“ od dásně. Pokud to nepomůže, objednejte se na akutní kontrolu.