Rovnátka

Provozujeme pro Vás ortodontistické ordinace v Táboře a Písku...

Dentální hygiena

Proč a jak si čistit chrup? Jaké pomůcky použít? Čistění zubů není tak jednoduché, jak se zdá...

První pomoc

Mezi jednotlivými kontrolami se může vyskytnout akutní problém s Vašimi rovnátky. Zde je pár rad, jak nejčastější problémy vyřešit.

Fixní rovnátka:

  • Pokud je problém malého rozsahu, zkuste si pomoci sami – použijte svoji šikovnost. Dostupné pomůcky poskytne například manikurní sada – kleštičky, nůžtičky, pinzetka atp.
  • Pokud je problém většího rozsahu – vyhledejte odbornou pomoc.
  • Pokud se cokoliv z aparátu uvolní a hrozí spolknutí nebo vdechnutí, je nutné volnou součástku vyjmout z úst. Dejte však pozor a postupujte opatrně, aby Vám volná část nevypadla do úst. Všechny vyjmuté součásti aparátu uschovejte a přineste s sebou na akutní kontrolu.
  • Píchající drát – pokuste se jej opatrně zahnout, eventuelně použijte vosk.
  • Uvolněný zámeček – v každém případě je nutné přijít co nejdříve na kontrolu. Pokud zámek zůstal pevně na oblouku a nemůže se uvolnit, je možno jej ponechat. Pokud hrozí uvolnění zámku do úst, je nutné jej opatrně vyjmout.
  • Uvolněný DISTAL JET/HYRAX – pevný aparát na odsunutí stoliček/rozšíření horní čelisti. Při uvolnění je velká tendence k tomu, aby se již dosažené rozšíření vracelo. Pokud se odlomila část aparátu a hrozí spolknutí nebo vdechnutí, je lépe vyhledat odbornou pomoc. Pokud nepoškozený uvolněný aparát sedí na místě, objednejte se co nejdříve k nám na akutní návštěvu.

Snímací rovnátka:

  • Nejdou-li rovnátka nasadit na zuby, zkuste pootčit šrouby 1x proti směru šipky a pokus opakujte. Když se situace nezlepší, objednejte se na akutní kontrolu.
  • Pokud se na rovnátcích cokoliv ulomí, objednejte se na akutní kontrolu.
  • Pokud některý z drátěných prvků tlačí na dáseň, vyjměte rovnátka z úst a zkuste jemně tlačící drátek „odpružit“ od dásně. Pokud to nepomůže, objednejte se na akutní kontrolu.Náš tým

Michaela Kotrbová, DiS.

dentální hygienistka

Tereza Reichlová, DiS.

dentální hygienista

Jitka Čápová

sestra, ordinace Tábor

Dana Česká

sestra, ordinace Písek

Otázky a odpovědi

"Čistý zub se nemůže zkazit..." Více informací o základních pojmech z oblasti dentální hygieny se dozvíte právě zde...

Dozvědět se více

Ceny léčby

Základní přehled o cenách za ortodontistickou péči...

Dozvědět se více

První pomoc

Zajimá Vás, co vše obnáší léčba, jak bude probíhat, kolik bude stát, zda bude bolestivá apod.? Pokusíme se Vám zodpovědět základní otázky...

Dozvědět se více
GDPR – Ochrana osobních údajů